Во пресрет на големата награда на Австрија, да погледенеме неколку интересни факти за истата

Трката за големата награда на Австрија за прв пат се одржала во 1968, но не на добро познатата патека „Red Bull Ring“, туку на една интересна локација.Трка на „Red Bull Ring“ за прв пат се одржала во 1970-та година, одкако година предходно истата патека била изградена. Големата награда на Австрија, како таква, започнала да се одржува во 1964 година. Предходно, трките се одржале на аеродромска писта.

Трката за големата награда на Австрија во минатото не се одржувала континуирано, т.е имало прекин во одржувањето. Како што напоменавме, првата трка се одржала во 1964. Таа била и единствената трка во 1960-те, бидејки веднаш после одржувањето била тргната од календарот заради тоа што била „опасна“, претесна, со многу нерамнини, а и гледачите се жалеле дека тешко успевале да видат нешто.
Наредната трка се одржала 1970, па се до 1987. По ова следувала 10 годишна пауза, па повторна „серијал“ од трки од 1987 до 2003. По 10 годишната, следувала 11 годишна пауза, по што, од 2014 година, се до ден денес, секоја година се одржува трка.

Најмногу победи на оваа патека има издвојувано Alain Prost, вкупно 3. Како инструктори, највеќе се радувале McLaren, 6 пати. Патеката е долга 4318 км и се вози 71 круг. Лани, на највисокото место на пиадесталот се искачил Lewis Hamilton, а придружници му биле Max Verstappen како второ пласиран и Kimi Räikkönen како трето пласиран. Пол позицијата му припаднала исто така на Lewis Hamilton, со време од 1:07.922. Како возач со најбрз круг повторно се споменува Lewis Hamilton, со време од 1:08.411.

Предложена објава:
Еден возач на автобус го искуси „Nurburgring“ со своето возило

„Nurburgring“ е рај за автомобилистите зависници од андреналин, но понекогаш може...

Close