Од Mercedes, потврден електричен спортски модел

Кога протекоа вестите за нивниот иден хипер автомобил R50 со хибриден погон, Mercedes планира уште нови модели.

Потврдено од шефот на AMG, Тобиас Моерс, еден од автомобилите ќе биде целосно електричен автомобил, но не може да се потврди кога точно ќе се појави овој модел, но во секој случај  таков автомобил не е во нивните планови за 2020 година.

Најверојатно ќе биде наследник на некогашниот модел SLS Electric Drive, кој и ден денеска е најбрз електричен автомобил од сериско производство на стазата во Нирбургринг кој ја има поминато за 7 минути, 56 секунди и 234 стотинки, а го придвижуваат четири електромотори со 551kW / 740kS и 999Nm.

Mercedes SLS AMG Electric Drive – Nürburgring

Предложена објава:
Новиот Volvo V90 во кампања со Ибрахимович

Новата кампања за прв пат ќе биде претставена во живо...

Close