A3 слави 20 години постоење

Првата верзија на Audi A3 со три врати е претставена во 1996 година, во 1998 година е понудена верзија со quattro погон, додека во 1999 година е понудена верзија со пет врати.

3dbbad75e54dad0480012590b364189c44c6cab4

Изработен на платформа на Volkswagen Golf и понуден со повеќе бензиски и дизелски агрегати, култниот A3 за своите 20 години успеа да освои повеќе од четири милиони купувачи ширум светот.

Неколку месеци по појавувањето на A3 со пет врати, од Audi е понудена најснажната верзија S3 со 1.8 литарски четири-цилиндарски турбо бензиски мотор со 210 Hp и пет вентили по цилиндар.

1996_audi_a3_26930

Втората генерација на Audi A3 е претставена во 2005 година, а три години подоцна понудена е и кабриолет верзија. Во третата генерација се понудени читири различни каросериски изведби, а последната е RS3 со 400 Hp.

055

Audi се произведува во Германија, Унгарија и Кина, а од Audi изјавија дека четвртата генерација на A3 е одложена.

Grosses Jubilaeum fuer den kompakten Ingolstaedter, heute ist der dreimillionste Audi A3 vom Band gefahren. Audi A3 Sportback 2.0 TDI quattro, Baujahr 2013 (links) mit zwei Vorgaengermodellen vor dem museum mobile im Audi Forum Ingolstadt: Audi A3, Baujahr 1996 (Mitte) und Audi A3 3.2 quattro, Baujahr 2004 (rechts) von Audi Tradition.

Предложена објава:
Jaguar F-Pace надограден од Lumma Design

Добриот вкус е агресивен каросериски bodykit. Поголемите отвори за воздух,...

Close