Honda работи на нов модел

Од Honda велат дека дизајнот ќе биде сличен на Mazda, но со помоќен мотор.

Во 2018 година Honda ќе го прослави својот 70-ти роденден со конструирање на нов автомобил. Се работи за Roadster модел кој ќе биде сличен со Mazda MX-5, но со многу помоќен мотор.  Новиот модел на Honda ќе има погон за заднинте тркала, а под хаубата ќе биде вграден четирицилиндарски 2.0 литарски турбо бензиски мотор кој се користи во Civic Type R.

Зеленото светло за производство на овој модел, од Honda е дадено уште во 2014 година, но наследникот на S2000 на купувачите ќе биде понуден за две години.

Предложена објава:
Volkswagen го претстави нивното ново, модерно патничко комбе

Volkswagen на саемот во Детроит го претстави концептот I.D. Buzz....

Close